nowości na półkach

Na niby

„Na niby” Derouen Maxime

Ta książka to wspaniała, okraszona dawką humoru, lekcja człowieczeństwa! Skłania młodych czytelników do zastanowienia się nad konsekwencjami własnych działań i do podjęcia próby wysłuchania oraz lepszego poznania drugiej osoby.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Żarłak

„Żarłak” Ellis Billon-Spagnol

Puszek (mały żółty ptaszek) zazwyczaj niczego się nie boi, lecz kiedy już zacznie, to boi się wszystkiego, a najbardziej Żarłaka … Historia o tym, że nie zawsze tak się różnimy od innych jak nam sie wydaje.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Wojna, która ocaliła mi życie

„Wojna, która ocaliła mi życie” Kimberly Brubaker Bradley

Osadzona w realiach II wojny światowej niezwykła historia, która łączy przygodę oraz poruszającą opowieść o rodzinie, tożsamości i poczuciu własnej wartości.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Roboty

„Roboty : Księga przejścia Nr 1” Matt Dixon

Przepięknie ilustrowana książka, w której ma tle dystopijnych krajobrazów spotkamy roboty, które doświadczają najlepszych ludzkich emocji: zachwytu, życzliwości, empatii, przyjaźni i miłości.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Antosia w bezkresie

„Antosia w bezkresie” Marcin Szczygielski

Przez pryzmat tułaczych losów swojej bohaterki Marcin Szczygielski opowiada o dramacie tysięcy polskich dzieci, które podczas II wojny światowej zostały na rozkaz Stalina pozbawione domu i przymusowo wywiezione do Kazachstanu i na Syberię.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Niesforne ziarenko i straszny wieczór

„Niesforne ziarenko i straszny wieczór” John Jory, Pete Oswald

Książka, która pozwoli w przystępny sposób pozwoli zaprosić dziecko do rozmowy o emocjach, uczuciach, potrzebie akceptacji, a wreszcie o tym, że zamartwianie się błahostkami to nie najlepsza droga do szczęścia.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Dawniej czyli drzewiej

„Dawniej czyli drzewiej” Małgorzata Strzałkowska

W języku polskim jest wiele słów, które kiedyś znaczyły co innego niż dziś. Autorka wybrała najciekawsze z nich i ułożyła oryginalny leksykon słów i wyrażeń o zapomnianych znaczeniach, pełen zabawnych opisów dawnych obyczajów, anegdot i ciekawostek z życia naszych przodków.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Plamek i Brudek

„Plamek i Brudek. Kakao szambao” Jelena Brezovec, Jelena Pervan

„Plamek i Brudek” to obrzydliwie przezabawna seria, która uświadomi najmłodszym, że przyjaźń z bakteriami to nic dobrego. Może nawet skończyć się chorobą i łykaniem niesmacznych lekarstw…

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Jak przeżyć w … prehistorii

„Jak przeżyć w … prehistorii” Juan de Aragón

Dzięki temu podręcznikowi przetrwania dasz sobie radę w jednej z najbardziej fascynujących
i najgroźniejszych epok w historii. Bez prądu, bez centralnego ogrzewanie i … bez internetu.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Gołąbek niepokoju

„Gołąbek niepokoju” Kazimierz Szymeczko

Książeczka z serii „Wojny dorosłych-historie dzieci”.
Historia Gustlika, który mieszka w Bytomiu w roku 1919. Codzienność chłopca i jego bliskich to konflikty zbrojne, propaganda, bojówki, terror.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Basia wielka księga przyjaźni

„Basia wielka księga przyjaźni” Zofia Stanecka

Książka o tym, że prawdziwy przyjaciel to skarb!

Wielka księga przyjaźni to nie tylko fascynująca czytelnicza przygoda, lecz także zaproszenie do rozmowy z dzieckiem o relacjach z innymi – w rodzinie, grupie rówieśniczej, społeczności…

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Zagadka zwierciadła Twardowskiego

„Zagadka zwierciadła Twardowskiego” Marta Guzowska

Przygodowa fabuła, elementy wiedzy o historii i historii sztuki, a także interaktywna forma wymagająca od czytelnika logicznego myślenia i rozwiązywania zagadek.

Kolejny tom przygód nieustraszonych śledczych z Tajemniczej 5. Tym razem Anka, Piotrek, Jaga i Lidka wybierają się do Węgrowa, aby wyjaśnić zagadkę zwierciadła Twardowskiego. Na miejscu okazuje się jednak, że lustro zniknęło!

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Bułeczka poznaje bułeczkę

„Bułeczka poznaje bułeczkę” Sara Ohlsson i Lisen Adbåge

Seria książek o Bułeczce to pełna subtelnego poczucia humoru rodzinna lektura o radości czerpanej z codziennych chwil i bycia razem. Dziecięca narratorka ujmująco wprowadza czytelnika w swój świat, w którym dzięki mamie i babci panują miłość, bliskość i poczucie bezpieczeństwa.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Wanda szuka miłości

„Wanda szuka miłości” Emilia Dziubak i Przemysław Wechterowicz

Opowieść o dżdżownicy Wandzie, która chce się zakochać. Nie jest to takie łatwe zadanie, nawet jeśli jest się bohaterką książki dla dzieci. Bycie dżdżownicą i spędzanie większości czasu pod ziemią utrudnia całą sprawę. Na szczęście Wanda nie poddaje się tak łatwo. Nie zważając na przeciwności losu, wyrusza na wspaniałą przygodę, podczas której ma nadzieję spotkać tego jedynego. Przy okazji odkryje prawdę o jednorożcach…

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Mopsik, który chciał zostać pszczołą

„Mopsik, który chciał zostać pszczołą” Bella Swift

Idealna opowieść zarówno dla maluchów, którym czytają rodzice jak i dla starszaków, które uczą się czytać.

Opisane przygody są zarówno zabawne, jak również posiadają morał. Książeczka rozwija wiedzę
o pracowitych owadach jakimi są pszczoły.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Pestka, drops, cukierek

„Pestka, drops, cukierek” Grzegorz Kasdepke

Fantastyczna, przygodowa historia, która wciągnie dzieci po uszy, a jednocześnie pozwoli im nauczyć się czegoś o ekonomii.

Uśmieszek i Łezka mają dość biedy i smutku, które panują w ich wiosce. Julek nie lubi okropnej sąsiadki, która opiekuje się nim, póki rodzice nie wrócą z pracy. Choć dzieciaki mieszkają w dwóch równoległych światach – nawiązują ze sobą kontakt. To odmienia ich życie.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Sekretna historia ludz skarpetek

„Sekretna historia ludz skarpetek. T. 2” Justyna Bednarek

Fascynujące przygody skarpetek i ich wpływ na dzieje świata autorstwa dwojga wybitnych autorów: Justyny Bednarek i Daniela de Latoura.

Tym razem są to sekretne wydarzenia, które zdarzyły się ludz… skarpetkom od renesansu do współczesności. Historia, sztuka, nauka, literatura, muzyka, film… Wszędzie tam niejedna wybitna skarpetka zostawiła odcisk swojej pięty.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Fake newsy

„Fake newsy. Inwazja Morderczych majtek” Elise Gravel

Fake newsy to plaga naszych czasów. Czym są i dlaczego ktoś wprowadza je do obiegu? Czemu tak łatwo uwierzyć w rzeczy, które przeczytało się w necie albo usłyszało w jakimś filmiku czy programie? I najważniejsze: jak poradzić sobie w gąszczu informacji i odróżnić fakty od wymysłów? Elise Gravel tłumaczy te wszystkie zawiłości w przystępnej komiksowej formie.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Na ryneczku

„Na ryneczku” Doro Göbel, Peter Knorr

Wielkoformatowa książka obrazkowa (picturebook) z twardego kartonu – każda rozkładówka to kolorowa panorama pełna niezwykłych przygód, z której oglądania nawet najmłodsze dzieci będą czerpać radość, rozpoznawać ulubione pojazdy i postacie oraz śledzić niezliczoną ilość zmieniających się szczegółów.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Co rośnie w sadzie

„Co rośnie w sadzie” Kateryna Michalicyna, Oksana Buła

Ciepła, bogato ilustrowana pięknymi akwarelowymi ilustracjami, opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie, a jednocześnie książka przyrodnicza, dzięki której dziecko może poznać drzewa i krzewy rosnące w sadzie.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Sadź, uprawiaj, baw się dobrze

„Sadź, uprawiaj, baw się dobrze” Alys Fowlers, Heidi Griffits

30 ciekawych i łatwych do wykonania pomysłów.

Nie potrzebujesz ogrodu ani wymyślnych sprzętów – wystarczą doniczka i konewka, nasiona z szafki kuchennej i słoneczny parapet. Dzięki fachowym wskazówkom autorki możesz wyhodować własne drzewo awokado, poszukać smacznych korzeni, które możesz dodać do swoich ulubionych przepisów, a nawet wyhodować neonoworóżowe buraki w ciemności!

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Razem

„Razem : w stadzie, ławicy i chmarze” Joanna Rzezak

Pięknie ilustrowana i pełna fascynujących ciekawostek z życia dzikich zwierząt książka o mądrości Matki Natury.

Ilustratorka Joanna Rzezak stworzyła popularnonaukową książkę obrazkową, która w przystępny i atrakcyjny sposób pokazuje niezwykłe bogactwo i mądrość przyrody. „Razem” nie tylko przybliża fascynujące informacje z życia dzikich zwierząt, ale także inspiruje dzieci i rodziców do rozmów o potrzebie bliskości i poczuciu wspólnoty.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Chodź na dwór

„Chodź na dwór” Carla McRae, Catherine Ard

Książka, która zachęca dzieci do wyjścia z wirtualnego świata „komórek” i internetu. Pokazuje niezliczone możliwości zabaw na świeżym powietrzu i odkrywania tego, co w trawie piszczy… Dzięki zaproponowanym w książce aktywnościom dzieci przekonają się, czyje tropy można znaleźć w lesie i jak je rozpoznać, zrobią dowód osobisty drzewa, drzewne odbitki, leśne grzechotki i bazę! Zagrają w podchody, rozpalą ognisko, nauczą się czytać mapę oraz identyfikować insekty i gwiazdozbiory.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Pomocne bajki

„Pomocne bajki : na codzienne troski” Ewa Czajka, Agnieszka Matz

„Pomocne bajki” to 10 historii opowiadających w mądry sposób jak poradzić sobie z trudną codzienną sytuacją, która może przydarzyć się w przedszkolu, w domu, na podwórku… Na końcu każdej historii pajączek Marcelek służy radą.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

To nadal pestka

„To nadal pestka czyli Ogrodnictwo dla dzieci” Kirsten Bradley

Dla wszystkich, którzy chcą zjąć się ogrodnictwem, ale potrzebują kilku trafnych, pomysłowych porad.

Nie trzeba się martwić tym, że nie ma się ogródka – do prostych upraw wcale nie potrzeba dużo miejsca. Wystarczy zwykły parapet lub balkon. A ogrodnictwo to świetny sposób na rozwijanie kreatywności, pewności siebie i umiejętności rozwiązywania problemów. Ucząc się i poszerzając wiedzę na temat roślin, dokonasz odkryć, którymi możesz podzielić się z rodziną i przyjaciółmi.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Biedny Herakles

„Biedny Herakles” Christophe Cazenove, Philippe Larbier

Siódmy album przezabawnych przygód nieco szalonych kandydatów na bogów i herosów starożytnego Olimpu.

Dawno temu Herakles dostał listę dwunastu prac, które ma wykonać, aby zdobyć sławę. Nie jest ani silny, ani inteligentny, ale mimo to z uporem stara się dowieść, że zasługuje na miano bohatera. Czekają go pojedynki z potworami i wędrówka na kraniec świata.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Dziobak Toto i senny szum

„Dziobak Toto i senny szum” Éric Omond, Yoann

Piękna Kaku z rodziny kuskusów ma wielkie zmartwienie: jej przyjaciele, którzy mieszkają w ogromnym eukaliptusie, zasypiają i spadają z gałęzi, gdy tylko usłyszą dźwięki niezwykłej muzyki. Bohaterski Toto postanawia ruszyć na pomoc nieszczęsnym kuskusom…

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

W tajnej służbie

„W tajnej służbie” Stuart Gibss

Piąta część śmiertelnie niebezpiecznych i niezwykle zabawnych przygód nastoletniego agenta i jego niezawodnych przyjaciół.

Organizacja Pająk planuje zamach na najważniejszą osobę w państwie. Przed Benjaminem Ripleyem, uczniem Akademii Szpiegostwa CIA, kolejne niełatwe zadanie: ma zinfiltrować środowisko Białego Domu, by odkryć wrogiego agenta i uratować prezydenta USA. Jest tylko jeden problem – tego wszystkiego musi dokonać sam. Czy bez wsparcia wybitnej szpieżki Eriki oraz koleżanek i kolegów z Akademii Szpiegostwa uda się Benowi… przeżyć?

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Z pamiętnika ryjówki

„Z pamiętnika ryjówki” Joanna Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung

Poznajcie Florkę! A może już ją znacie i lubicie…? Florka jest bohaterką kilku fajnych książek i serialu animowanego. To kilkuletnia rezolutna autorka pamiętnika, która właśnie nauczyła się pisać. Mała filozofka, którą ciekawi, gdzie jesteśmy, kiedy śpimy, albo gdzie chowa się ten czas, którego tak brakuje mamie i tacie. Intryguje ją, czy coś może być i nie być jednocześnie.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Edzio i świąteczni goście

„Edzio i świąteczni goście” Astrid Desbordes, Marc Boutavant

Drzewo, w którym mieszkają wiewiór Edzio, puchacz Jerzy i miś Antoni zostaje zniszczone przez deszcz i wiatr. Mieszkańcy kasztana mają dość napraw i sprzątania połamanych gałęzi. W pewien zimowy wieczór wyruszają na poszukiwanie nowego domu. Docierają na nieznaną im wcześniej polanę, spotykają tam Pana Kota i pierwszy raz w życiu… ludzi. Wiewiórek, miś i puchacz spędzają niezapomniany, świąteczny wieczór u Państwa Dąbrowskich.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach