nowości na półkach

Galicja

„Galicja” Norman Davies

Słodko-gorzka opowieść o losach ziem dawnej Rzeczypospolitej, historia o micie i legendzie Galicji opisana nie tylko z perspektywy wielkich wydarzeń, ale także oczami zwykłych mieszkańców tych ziem.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Koneserzy kolejnego dnia

„Koneserzy kolejnego dnia” Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz według Artura Andrusa

Opowieść Artura Andrusa odkrywająca przed nami przyjacielską i pełną humoru relację pary uznanych artystów. Z właściwym sobie dowcipem, językową elegancją i brawurą prowadzi nas przez ich artystyczne i życiowe drogi.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Bezduszni

„Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych” Kalina Błażejewska

Niezwykle istotna książka o przemilczanych polskich ofiarach nazistowskiego programu „eutanazji”: niepełnosprawnych dzieciach, chorych psychicznie dorosłych i niesamodzielnych najstarszych.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Wartka śmierć

„Wartka śmierć” Robert Galbraith

Długo wyczekiwany, siódmy tom epickiej serii kryminalnej – przepełniona niepokojem i wielkimi emocjami kontynuacja losów Robin Ellacott i Cormorana Strike’a.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Dystopia

„Dystopia” Vincent V. Severski

Czwarta część szpiegowskiego cyklu „Zamęt”. Tym razem fabuła powieści osnuta jest wokół czarnej wizji przyszłości kraju, totalnej inwigilacji obywatela przez państwo oraz manipulacji społeczeństwem i przekazami medialnymi.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Trzy siostry z Toskanii

„Trzy siostry z Toskanii” Lori Nelson Spielman

Rodzinna saga obejmująca kilka pokoleń pochodzącej z Włoch amerykańskiej rodziny. Na tle weneckich kanałów, falujących toskańskich pól i czarujących wiosek na wybrzeżu Amalfi kwitnie romans, wypełnia się przeznaczenie i odkrywane są rodzinne sekrety.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Dorosłość

„Dorosłość : wyznania” Linn Skåber

Linn Skåber, norweska stand-uperka, aktorka i pisarka, która tak szczerze i dotkliwie sportretowała Młodość, powraca z równie przejmującym studium dorosłości, które po raz kolejny nabiera głębi i kształtów dzięki nie-zwykłym ilustracjom Lisy Aisato.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Dzieci nocy

„Dzieci nocy: nadzwyczajna historia współczesnej Rumunii” Paul Kenyon

Książka uznanego brytyjskiego dziennikarza to błyskotliwa, pełna czarnego humoru, ale i przerażająca historia narodu, którym przez dziesięciolecia rządzili despoci i kleptokraci, tytułowe dzieci nocy.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

O menopauzie

„O menopauzie : czego ginekolog ci nie powie” Anna Augustyn-Protas, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk.

Autorzy mierzą się z jednym z ostatnich tabu w naszej kulturze i obalają mity związane z klimakterium.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Moja droga!

„Moja droga!” Magdalena Adaszewska, Katarzyna Domańska

Portrety kilkunastu odważnych, nietuzinkowych kobiet. Wśród nich m.in.: Dagmara Brzezińska, Bogusia Goślicka, Weronika Marczuk, Bianka Nwolisa, Aleksandra Przegalińska, Milena Ratajczak, Miłka Raulin, Wanda Traczyk-Stawska.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Bieszczady w PRL-u. Cz. 3

„Bieszczady w PRL-u. Cz. 3” Krzysztof Potaczała.

Dwanaście bardzo ciekawych, przyprawionych szczyptą humoru reportaży o prawdziwym, bieszczadzkim życiu. Opowieści opisane w książce przypadają na lata 70., 80., a nawet początek lat 90.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Być synową i nie zwariować

„Być synową i nie zwariować” Anna Bimer, Katarzyna Miller

Układ teściowa‒syn‒synowa to potencjalny trójkąt bermudzki. Przed nami przewodnik dla kobiet, które chcą wiedzieć, jak się w nim nie zgubić.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Kilka dni z życia Alice

„Kilka dni z życia Alice” Liane Moriarty

Przenikliwa i pełna czułości opowieść o tym, dlaczego niektóre wspomnienia staramy się za wszelką cenę zatrzymać, a innych staramy się pozbyć. Historia kobiety, która stara się rozwikłać swoją własną tajemnicę.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Między młotem a imadłem

„Między młotem a imadłem” Olga Rudnicka

Kolejna książka z serii „Detektyw Matylda na tropie”.
Komedia kryminalna pełna szalonych zwrotów akcji, nie do końca poważnych spraw oraz barwnych detektywów.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Strzelby, zarazki i stal

„Strzelby, zarazki i stal. Krótka historia ludzkości” Jared Diamond

Ta książka to jedna z najdonioślejszych publikacji popularnonaukowych ostatnich lat (nagrodzona Pulitzerem). Stanowi jedną z najważniejszych prób zrozumienia funkcjonowania współczesnego świata, obalając jednocześnie wiele rasowych uprzedzeń. Autor, błyskotliwie wykorzystując wiele dyscyplin naukowych, udowadnia, że to właśnie trzy tytułowe czynniki – strzelby, zarazki i stal – ukształtowały ludzkość.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Atlas dziur i szczelin

„Atlas dziur i szczelin” Michał Książek

Książka, która jest hymnem na cześć miejskiej przyrody: sikorek, szpaków i mchu obrastającego płyty chodnikowe.

Autor zabiera nas na spacer po dobrze znanych ulicach i zachęca, by patrzeć uważniej. Tropi sekretne życie ukryte wśród betonu i schowane za neonami wielkich miast. Z przewrotnym poczuciem humoru opowiada o nieoczywistych przestrzeniach miejskich, w których rozgościła się natura.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Chińczycy trzymają nas mocno

„Chińczycy trzymają nas mocno” Sylwia Czubkowska

Wnikliwy reportaż o chińskich wpływach w Europie, a także w Polsce. Autorka przeprowadziła wnikliwe śledztwo dziennikarskie, aby dowiedzieć się, w jaki sposób Chiny zdobywają Europę.

Wabią pieniędzmi, perspektywą ogromnego rynku zbytu i tanimi rozwiązaniami technologicznymi. Wykorzystują niezależność samorządów i uczelni, a także szkół wojskowych do nawiązywania niekontrolowanej przez nikogo współpracy i zdobywania technologicznego know-how. Przejmują fabryki, legendarne marki motoryzacyjne, media. Pozyskują informacje o naszym życiu z mediów społecznościowych, telefonów, komputerów, a nawet odkurzaczy i oczyszczaczy powietrza…

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Zniewalające, śmiałe, złe

„Zniewalające, śmiałe, złe” Waldemar Bednaruk

Książka która rozprawia się z mitem cnotliwych i skromnych dam z czasów sarmackich. Znajdziemy tu opis losów tak znanych kobiet jak: Maria Kazimiera de la Grange d’Arquien (żona Ordynata Zamojskiego, kochanka Jana Sobieskiego), Agnieszka Machówna, chłopska córka z Kolbuszowej (kochanka cesarza Austrii Leopolda I), Zofia Glavan (żona Stanisława Potockiego, związana z Grigorijm Potiomkinem, kochankiem carycy Katarzyny)…

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Żaden koniec

„Żaden koniec” Zośka Papużanka

W swojej najnowszej powieści autorka podejmuje próbę zrekonstruowania historii rodziny, która rodziną w gruncie rzeczy nie jest. Przedstawia nam kilka pokoleń ludzi, którzy niewiele o sobie wiedzą i nie potrafią mówić o swoich trudnościach. Dzieci i wnuki Krystyny, tolerując jej dziwactwa, bezskutecznie starają się odszyfrować sekrety zmarłych, obalić mur nieporozumień, usłyszeć przemilczane historie, by odpowiedzieć sobie na pytanie, kim są i jak ich własne losy są splecione z losami przodków.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Miłość to cyngiel języka

„Miłość to cyngiel języka” Przemysław Wechterowicz

Tomik poezji autora znanego głównie z twórczości dla dzieci.

Autor operując popkulturowymi obrazkami, w sposób lekki i z dystansem, ale bez trywializacji, pisze o sprawach najważniejszych, a nawet trudnych.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Dom na Wschodniej

„Dom na Wschodniej” Sabina Jakubowska

Wznowienie debiutanckiej powieści Sabiny Jakubowskiej, autorki bestsellerowych „Akuszerek”.

Akcja powieści rozgrywa się w małej społeczności, skrywającej wiele tajemnic.
Doro wraz z mamą i siostrą przeprowadzają się do podkrakowskiej wsi. W pobliskim domu mieszka ekscentryczna starsza pani, dwójka licealistów i mała dziewczynka. Wspólnie z nowymi przyjaciółmi Doro spróbuje rozwikłać ich sekrety.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Powrót do domu

„Powrót do domu” Kristin Hannah

Kristin Hannah to jedna z najbardziej cenionych i lubianych pisarek naszych czasów. Słynie z pisania pełnych emocji historii o złożonych relacjach międzyludzkich i wartościach, które są dla nas najważniejsze. „Powrót do domu” to opowieść przedstawiająca historię uznanej lekarki, która mierzy się z wyzwaniem samotnego macierzyństwa, a na swoich barkach dźwiga również ciężar trudnej przeszłości.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Zarzut

„Zarzut” Remigiusz Mróz

Kolejny tom najpopularniejszego cyklu autorstwa Remigiusza Mroza. Tym razem charyzmatyczna prawniczka – Joanna Chyłka podejmuje się obrony duchownego oskarżonego o podeofilię.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Pewnego razu w Wenecji

„Pewnego razu w Wenecji” Magda Knedler

Wzruszająca opowieść o skomplikowanej relacji balansującej pomiędzy szczęśliwą
a niespełnioną miłością.

Ania i Janek mieszkają ze sobą już od jakiegoś czasu. Mimo uczucia, jakim się darzą, Janka zaczyna fascynować tajemnicza sąsiadka. Jego znajomość z tą drugą kobietą rozpoczyna się pechowo, ale wkrótce się okazuje, że nie są dla siebie obojętni. Zaskakujące zrządzenie losu sprawia, że oboje wyjeżdżają latem do Wenecji. Wspólny pobyt w magicznym mieście na zawsze zmienia ich życie.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Metropolis

„Metropolis. Największy wynalazek ludzkości” Ben Wilson

Książka po przeczytaniu której dowiemy się jak powstawanie miast wpłynęło na rozwój cywilizacji.
Autor wiedzie czytelnika przez wieki, pokazując stworzone dzięki miastom innowacje, postępujące przemiany społeczne i niezmierzone przejawy ludzkiej energii. Odkrywa między innymi tajniki narodzin takich miast, jak Uruk czy Babilon, zabiera w podróż po ateńskiej agorze, kreśli barwny obraz handlu w XIX-wiecznym Bagdadzie, wielkich finansów omawianych w londyńskich kawiarniach czy domowych wygód w sercu Amsterdamu. Prowadzi przez kolorową paryską belle époque i pochyla się nad zniszczoną
i odbudowaną Warszawą, a także zastanawia się, jak nowojorskie drapacze chmur zainspirowały utopijne wizje społeczeństwa. Porusza również problemy XXI wieku; dzielnic nędzy czy zrównoważonego rozwoju w obliczu kryzysu klimatycznego.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Ofiara spełniona

„Ofiara spełniona” Anna Klejzerowicz

Ciekawie napisany kryminał z mocno rozbudowanym wątkiem obyczajowym osadzony w realiach współczesnej Polski.
Śledztwo prowadzone w sprawie seryjnego mordercy i pedofila zostaje szybko zamknięte, a zabójca zostaje osadzony w więzieniu. Po kilku miesiącach dochodzi jednak do kolejnej zbrodni. Nic nie wskazuje, że cokolwiek może łączyć te dwie sprawy. Jednak Felicja Stefańska, dziennikarka śledcza i rzeczniczka prasowa urzędu gminy, dopatruje się w tej historii drugiego dna.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Klub czytelniczy dla samotnych serc

„Klub czytelniczy dla samotnych serc” Sara Nisha Adams

Niezapomniany i chwytający za serce debiut młodej angielskiej pisarki o tym, jak przypadkowo znaleziona lista książek z dopiskiem „Przeczytaj w razie potrzeby” pomaga zawrzeć nieprawdopodobną przyjaźń między dwojgiem bardzo różnych ludzi na przedmieściach Londynu.
Każdy rozdział książki poświęcony jest jednemu tytułowi, przynosi on życiową lekcję bohaterom i podnosi ich na duchu. Wraz z każdą lekcją bohaterowie zacieśniają swoje więzi, otwierają się, zyskują odwagę i siłę, by mierzyć się z problemami i żyć pełnią życia.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Klara jedzie na pogrzeb

„Klara jedzie na pogrzeb” Iza Kuna

Bolesna, czasem zabawna, bardzo osobista opowieść odzieciństwie, samotności i marzeniach. I o bliskich, którzy czasem są dla nas najdalszymi ludźmi na świecie.

„Klara jedzie na pogrzeb” to druga część przygód tytułowej Klary. Klara jest o 10 lat starsza. W jej życiu panuje totalny chaos. Bohaterka daje się poznać jako osoba lekkomyślna, niestabilna emocjonalnie. Chciałaby zatrzymać czas. Z jednej strony cierpi i użala się nad sobą, z drugiej jednak wciąż wierzy, że spotka miłość swojego życia, że będzie kochana i uwielbiana przez wszystkich wokół. Zwłaszcza matkę, z którą zawsze miała trudną relację.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Pani March

„Pani March” Virginia Feito

Znakomity thriller psychologiczny z elementami czarnej komedii i satyry społecznej.

Akcja powieści rozgrywa się w środowisku elity towarzyskiej Nowego Jorku. Pani March to żona głośnego amerykańskiego pisarza Georgeʼa Marcha. Najnowsza powieść Georgeʼa robi furorę. Żona jest dumna ze swojego sławnego męża. Pewnego ranka, właścicielka ulubionej cukierni sugeruje Pani March, że jest pierwowzorem literackim bohaterki ostatniej powieści Georgeʼa – odrażającej kobiety o imieniu Johanna.
Ta rzucona mimochodem uwaga powoduje, że pani March nabiera wobec męża coraz więcej podejrzeń. Narastający niepokój i zaciekła determinacja w odkrywaniu sekretów męża stopniowo zaczynają zagrażać całemu jej otoczeniu.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Zapomniane muzeum przy Rue Mistral

„Zapomniane muzeum przy Rue Mistral” M. L. Longworth

Wakacyjna, lekka i urocza zagadkowa fabuła, osadzona w przesyconym słońcem i winem Aix-en-Provence.

W mieście dochodzi do zuchwałej kradzieży, ktoś ogołaca do ostatniego przedmiotu niewielkie muzeum przy Rue Mistral. Cała sprawa wydaje się dość dziwna – niewielka instytucja nie posiadała cennych eksponatów, a muzeum nie cieszyło się zainteresowaniem ani mieszakców, ani turystów. Jednak okazuje się, że kradzież to część bardziej skomplikowanego planu, którego rozpracowania podejmie się sędzia Verlaque, inspektor Bruno Paulik i policjanci z lokalnej komendy. Już pierwsze spotkanie z barwną radą nadzorczą muzeum uświadomi stróżom prawa, że przed nimi – z wielu powodów – niełatwe dochodzenie.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Pasożyt

„Pasożyt” Marek Krajewski

Tom 12. doskonałego cyklu o kapitanie Edwardzie Popielskim.
Jest maj 1936 roku. W sztabie polskiego wywiadu i kontrwywiadu odkryto ślady podwójnego agenta. Każdy jego ruch to wyrok śmierci na kolejnego polskiego szpiega działającego w Związku Sowieckim. Nie wiadomo, kim jest „Pasożyt”. Tej arcytrudnej misji podjąć się może tylko jeden człowiek: kapitan Edward „Łyssy” Popielski. Ma zgładzić „Pasożyta”, sprawić, by zniknął bez śladu.
Marek Krajewski po mistrzowsku odsłania mniej znane karty z historii służb specjalnych II Rzeczypospolitej.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Głosy kobiet

„Głosy kobiet” Miriam Toews

Fabuła książki oparta na prawdziwych wydarzeniach. Powieść przedstawiająca historię menonnickich kobiet, które mimo dramatycznych okoliczności upomniały się o prawo do decydowania o sobie. Kobiety, całkowicie podporządkowane mężczyznom, niepiśmienne, nieznające nawet języka kraju, w którym żyją, muszą nie tylko zważyć swoje siły i możliwości, ale również rzucić wyzwanie własnym przekonaniom.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

Chłopki

„Chłopki” Joanna Kuciel-Frydryszak

Niełatwa opowieść o naszych babkach i prababkach.

Autorka daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach

18 zbrodni w miniaturze

„18 zbrodni w miniaturze. Nieznana historia Frances Glessner Lee i początków współczesnej kryminalistyki” Bruce Goldfarb

Barwna opowieść o narodzinach kryminalistyki i jej wyjątkowej prekursorce.
Pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych ustalaniem przyczyn nagłych zgonów zajmowali się koronerzy bez odpowiedniego przygotowania, z zawodu rzeźnicy, piekarze lub aptekarze. Często na skutek ich błędnych orzeczeń przestępcy unikali kary, a skazywano niewinnych. Zmieniła to jedna osoba – Frances Glessner Lee, zwana matką współczesnej kryminalistyki. Choć oczekiwano od niej głównie brylowania na salonach, to dochodzenie przyczyn gwałtownych śmierci stało się dziełem jej życia. Zasłynęła jako twórczyni dioram. Te precyzyjnie wykonane makiety, które wprowadzono jako narzędzia szkoleniowe dla śledczych policji, pozostają w użyciu do dziś.

Sprawdź dostępność w wypożyczalniach