„Moralność pani Dulskiej” w interpretacji Grupy Teatralnej „Miniatury”
2024-03-27
10.00

sala widowiskowa ChBP (ul. Partyzantów 40)

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti i Grupa Teatralna „Miniatury” zapraszają na przedstawienie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, które odbędzie się 27 marca 2024 r. (środa) o godz. 10.00 w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40). Sztuka w kilku odsłonach została przygotowana przez Iwonę Szczucką (scenariusz i reżyseria) oraz zespół wykonawców. Wydarzenie będzie elementem obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.
Grupa Teatralna „Miniatury” Uniwersytetu III Wieku w Chełmie działa pod patronatem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie oraz Chełmskiego Towarzystwa Naukowego. UTW promuje aktywne uczestnictwo seniorów w kulturze, w życiu społecznym i obywatelskim oraz integrację środowiskową.
„Moralność pan Dulskiej” jest tragifarsą w trzech aktach, należącą do kanonu polskiego dramatu. Sztuka powstała w 1906 roku. Utwór cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych oraz  mocny kontekst społeczny z uniwersalnym przesłaniem moralnym. Dramat ciągle pozostaje aktualny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych Gabrieli Zapolskiej. Z dzieła wywodzi się pojęcie „dulszczyzna”, które weszło na trwałe do języka potocznego, opisując negatywną postawę moralną, pełną zakłamania i obłudnego „prania brudów we własnym domu”.
Zapraszamy na spektakl „Moralność pani Dulskiej” w kilku odsłonach w wykonaniu aktorów amatorów z Grupy Teatralnej „Miniatury”. Rezerwacje telefoniczne grup szkolnych: tel. 82 564 26 55. Wstęp wolny.