Wernisaż i promocja tomu poetyckiego „Pęknięcia i wiry” Danuty Kurczewicz
2024-03-15
18.00

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti zaprasza na promocję tomiku poetyckiego „Pęknięcia i wiry” Danuty Kurczewicz, połączoną z wernisażem prac plastycznych, które odbędą się 15 marca 2024 r. (piątek) o godz. 18.00 w sali widowiskowej i galerii Nova ChBP (ul. Partyzantów 40). Elementem towarzyszącym wydarzeniu będzie minirecital Eweliny Kral.
Autorka swoje utwory poetyckie i obrazy, zebrane jako „Pęknięcia i wiry” prezentuje odbiorcom w następujący sposób: „to wędrówka szlakami, które są w nas, ale nie zawsze o tym wiemy. to kompilacja sennych metafor, przygaszeń myśli, wulkanów emocji i balonowych zadziwień, do których prowadzą bajkowe tunele, pęknięcia przestrzeni i rurociągi bez końca i bez początku. Każdy zakręt to kolejny rozdział życia, a życie to wir, który wciąga”.
Danuta Agnieszka Kurczewicz jest znakomitą poetką i malarką, od lat związaną z Chełmem i pobliskim Pawłowem. Jest członkiem Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”. Należy do Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” w Chełmie oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Pawłowa oraz grupy redakcyjnej czasopisma „Głos Pawłowa”. Autorka kilkunastu tomów poezji i książek poetycko-malarskich. Wiersze publikowała w czasopismach („Akcent”, „Egeria”, „Nestor”, „Szafa”, „Głos Pawłowa”) oraz w kilkudziesięciu almanachach i antologiach poetyckich. Laureatka nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w kategorii „Twórczość literacka i artystyczna” (2013). Uhonorowana Srebrnym Wawrzynem Literackim (2011),
Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego „Za zasługi dla województwa lubelskiego” (2017) oraz Medalem Marszałka Województwa Lubelskiego „Za całokształt działalności artystycznej, kulturalnej i społecznej” z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (2018). Jako malarka eksponowała swoje prace plastyczne na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Zapraszamy do udziału w spotkaniu z barwną i energetyzującą twórczością Danuty Kurczewicz – wstęp wolny.