Miasto Chełm
W dniach 11-13 lipca 2025 roku w Chełmie odbędą się uroczyste obchody 82. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu.
Jak co roku w Chełmie odbędą się uroczystości związane z upamiętnieniem Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Chełm w kontekście Wołynia to miasto szczególne. To tu powstało Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, czyli instytucja, której misją jest nie tylko upamiętnienie, lecz także edukacja i przypomnienie o wydarzeniach, które miały istotny wpływ na historię i losy wielu rodzin.
11 lipca
Tegoroczne obchody 82. rocznicy Krwawej Niedzieli, organizowane przez Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, zainauguruje Msza Święta w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo odbędzie się 11 lipca o godzinie 19:00. Tuż po niej nastąpi przemarsz uczestników na teren Muzeum przy ul. Hrubieszowskiej 102, a tam, o godzinie 20:30, rozpoczną się uroczystości patriotyczne. Podczas nich swoje przemówienie wygłosi Prezydent Elekt dr Karol Nawrocki.
Zwieńczeniem pierwszego dnia obchodów będzie koncert „Pieśni Pustych Nocy”, Starosielskiego Bractwa Śpiewacze, który o godzinie 21:00 odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. I. Haendel znajdującej się w niedalekim sąsiedztwie Muzeum.
12 lipca
Dzień później, 12 lipca, sportowo usposobieni uczestnicy wezmą udział w III Biegu Pamięci Ofiar Wołynia, który o godzinie 10:00 wystartuje z kompleksu wchodzącego w skład Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Z kolei na godzinę 16:00 zaplanowano promocję wydawnictwa Edwarda Gigilewicza, Leona Popka i Pawła Skroka pt. „Ewidencja uchodźców z Wołynia przebywających na terenie gminy miejskiej w Chełmie. Edycja krytyczna dokumentu z 1943 roku”. Wydarzenie odbędzie się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Partyzantów 40. Po promocji nastąpi spotkanie z rodzinami Ofiar Rzezi Wołyńskiej, natomiast o godzinie 18:00, w Chełmskim Domu Kultury, odbędzie się projekcja filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.
13 lipca
Niedziela 13 lipca, trzeci dzień obchodów, to wydarzenia zaplanowane przez lokalne Stowarzyszenie „Pamięć i Nadzieja”, które od lat pielęgnuje pamięć o Ofiarach Krwawej Niedzieli. Ich punktem kulminacyjnym będzie spotkanie przy pomniku Piety Wołyńskiej na skwerze im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, gdzie uczestnicy złożą wieńce.
– 82. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu to czas zadumy i pamięci o ofiarach tragicznych wydarzeń, które na zawsze zapisały się w historii naszego narodu. W Chełmie, gdzie powstało Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, oddajemy hołd pomordowanym, pielęgnując pamięć o ich cierpieniu i niezłomnym duchu. Niech to miejsce będzie symbolem prawdy, pojednania i przestrogi dla przyszłych pokoleń, aby nigdy więcej nie powtórzyły się tak straszliwe zbrodnie. Zapraszam wszystkich na uroczyste obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia. Wspólnie uczcijmy pamięć tych, którzy zginęli, i pokażmy, że historia jest dla nas żywą lekcją – mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma.