Promocja tomu poetyckiego „Zabłądziłam” Urszuli Bydlińskiej
2023-11-21
17.00

Galeria Nova ChBP (ul. Partyzantów 40)

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti zaprasza na promocję tomu poetyckiego pt. „Zabłądziłam” Urszuli Bydlińskiej, który odbędzie się 21 listopada br. o godz. 17.00 w sali widowiskowej (ul. Partyzantów 40). Podczas spotkania autorka zaprezentuje utwory liryczne, pochodzące z drugiego zbioru poezji. Promocji będzie towarzyszyła prezentacja multimedialna i wystawa fotografii siostry poetki, Agnieszki Bydlińskiej pn. „Poezja jest kobietą, kobieta jest poezją”. W programie wydarzenia zaplanowano również minikoncert Marka Miszczuka.
Urszula Bydlińska jest absolwentką historii (UMCS). Mieszka i tworzy w Majdanie Zahorodyńskim. Hobbystycznie zajmuje się malarstwem olejnym, akwarelą oraz fotografią. Potrafi godzinami podglądać otaczającą przyrodę, zachody i wschody słońca; czasem fotografuje też twarze bliskich osób. Pierwsze kroki poetyckie stawiała we wczesnym dzieciństwie, tworząc wierszyki o sąsiadach i swoich ukochanych psach. W stanie wojennym komponowała krótkie, dziecięce formy antysystemowe, które rodzice przechwytywali, chroniąc córkę przed ewentualnymi konsekwencjami. W szkole średniej, pod wpływem fascynacji polskimi i rosyjskimi poetami, powstały pierwsze wiersze, opiewające uczucia. Za udział w szkolnych konkursach literackich otrzymywała nagrody i wyróżnienia, natomiast podczas studiów kilka utworów wydrukowano w tygodniku „Angora”. Poza nielicznymi publikacjami większość wierszy ukrywała w domowych szufladach, by wreszcie za namową Joanny Pąk, zadebiutować tomem „Otulam się Tobą…” (2022). Rok później ukazał się drugi zbiór poezji „Zabłądziłam”. Nowe wiersze pełne są emocji, dzięki którym czytelnicy mogą poczuć metafizyczne zespolenie z autorką i odkrywać głębokie pokłady własnej wrażliwości. Motywami przewijającymi w twórczości poetki jest miłość, także do najbliższych, potrzeba bliskości, piękno otaczającej przyrody.
Urszula Bydlińska brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, jest laureatką kilkunastu nagród i wyróżnień artystycznych.
Spotkaniu z autorką będzie towarzyszył koncert Marka Miszczuka. Muzyk, obecny na kanale YouTube jako „Chełmski Grajek” lub „Grajek z miasteczka Ch.”, zaprezentuje autorskie kompozycje z akompaniamentem gitary. Artysta, znany z aktorskich interpretacji utworów, jest twórcą programu muzycznego, opartego na motywach twórczości Longina Jana Okonia.
Podczas wydarzenia można zakupić książkę poetycką Urszuli Bydlińskiej i uzyskać dedykację z autografem.
Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny.
Miasto Chełm
Informacja turystyczna w Chełmie
Urszula Katarzyna Bydlińska