II Edycja Festiwalu „Chełmskie spotkania z literaturą” i III Chełmskie Targi Książki
2024-05-09 - 2024-05-11
Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie

W dniach 9-11 maja 2024 r. w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. M. P. Orsetti odbyła się II Edycja Festiwalu „Chełmskie spotkania z literaturą” i III Chełmskie Targi Książki. Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”. Wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
W trakcie literackiego projektu zrealizowano warsztaty literackie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spektakle teatralne i spotkania autorskie.
Motywem przewodnim II Edycji Festiwalu był szeroko pojęty reportaż (począwszy od reportażu wojennego i politycznego po zagadnienia społeczne). Festiwal trwał trzy dni, a naszymi gośćmi byli nagradzani dziennikarze, reportażyści, korespondenci wojenni, autorzy felietonów.
Jednym z nich był Artur Andrus, dziennikarz i prezenter telewizyjny i radiowy, aktor, pisarz, poeta, autor tekstów piosenek.
Kolejnymi gościem ChBP byli:
Jacek Hugo- Bader, dziennikarz i reportażysta, od początku lat 90. do 2022 związany z „Gazetą Wyborczą”. Pisał chętnie o Rosji i o krajach byłego Związku Radzieckiego.
Wojciech Jagielski, długoletni publicysta „Gazety Wyborczej”, laureat Nagrody im ks. J. Tischnera, Nagrody Bursztynowego Motyla im A. Fiedlera. Otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za książkę „Nocni wędrowcy”.
Paweł Reszka – dziennikarz śledczy, publicysta, autor książek reportażowych, m.in. „Stolika z widokiem na Kreml”.
Fryderyk Kierepka – pisarz regionalny, autor książki „O czym szumią chełmskie dęby”.
Pierwszego dnia, w ramach II Edycji Festiwalu „Chełmskie spotkania z literaturą”, odbyła się promocja najnowszej książki dla dzieci Moniki Korniejuk „Bocian, który bał się latać”.
Odbyły się również warsztaty z Justyną Nafalską „Od kartofelka do książeczki, czyli jak z ziemniaka zrobić bajeczkę”, które były doskonałą okazją do wyrażenia niegasnącej miłości do ziemniaków, literatury oraz poznania ciekawostek „jak to z bulwą było”.
Drugi dzień Festiwalu rozpoczęliśmy Akcją Głośnego Czytania Poezji w przestrzeni miejskiej. Wspólnie z harcerzami ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie oraz 19 SDH Drzewołazy, z zuchami ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie, Skautami Europy- Środowisko Chełmskie, a także studentami PANS w Chełmie na deptaku, w autobusach, w Parku Czytelnika promowaliśmy twórczość Longina Jana Okonia.
Tradycyjnie ukoronowaniem Festiwalu były III Chełmskie Targi Książki, jedyna tak wyjątkowa inicjatywa w województwie, którą udało nam się zrealizować dzięki zaangażowaniu naszych sponsorów i patronów.
W III Chełmskich Targach Książki wzięło udział 23 wystawców.
Program II Edycji Chełmskich spotkań literatury i III Chełmskich Targów Książki otworzył spektakl „Przygody Pchły Szachrajki” według Jana Brzechwy
w wykonaniu Sceny Teatralnej Poezji i Satyry Uniwersytetu III Wieku. Nie lada gratką był kolejny spektakl „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej
w wykonaniu grupy Teatralnej „Miniatury” także Uniwersytetu III Wieku.
Jednym z punktów Targów były warsztaty „Aktywizacja kobiet w życiu społecznym i samorządowym”, które przeprowadziła Magdalena Szefernaker, na podstawie swojej książki „Samorząd na obcasach”.
Gwiazdą Festiwalu była Magda Umer – piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej, autorka recitali, dziennikarka, reżyserka, scenarzystka i aktorka.
Podczas Festiwalu odbyła się akcja bookcrossing – uwalniamy książkę. We wszystkich wydarzeniach trzydniowego cyklu uczestniczyło 1420 osób.
Wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Wszystkim Autorom, Wystawcom i Gościom i dziękujemy za przybycie i do zobaczenia za rok.